Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa - Szkoła Podstawowa w Stradomi Wierzchniej

Idź do spisu treści

Menu główne:

Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa

Wydarzenia 2023/2024

SPRAWOZDANIE Z DZIAŁAŃ PODJĘTYCH W RAMACH NARODOWEGO PROGRAMU ROZWOJU CZYTELNICTWA 2021-2025

Zakończono realizację Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa 2.0. na lata 2021-2025 uchwalonego przez Radę Ministrów w celu poprawy stanu czytelnictwa w Polsce poprzez wzmacnianie roli bibliotek publicznych, szkolnych i pedagogicznych jako lokalnych ośrodków życia społecznego, stanowiących centrum dostępu do kultury i wiedzy.
Program jest realizowany przez Ministerstwo Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu, przy zaangażowaniu Biblioteki Narodowej, Instytutu Książki i Narodowego Centrum Kultury, oraz we współpracy z Ministerstwem Edukacji i Nauki jako Operatora Priorytetu 3.
Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa składa się z czterech priorytetów. Biblioteki szkolne realizują priorytet 3, którego głównym celem jest rozwijanie zainteresowań uczniów poprzez promowanie i wspieranie rozwoju czytelnictwa wśród dzieci i młodzieży, w tym zakup nowości wydawniczych.
W ramach programu biblioteka szkolna otrzymała dofinansowanie z budżetu Państwa na zakup książek, realizację działań promujących czytelnictwo oraz zakup elementów wyposażenia biblioteki.
Całkowity koszt realizacji zadań, czyli wsparcie z budżetu państwa  oraz wkład własny organu prowadzącego wyniósł 4 00 0,00 zł:

zakup książek 3600,00 zł
realizację działań promujących czytelnictwo
400,00 zł

Dzięki wsparciu finansowemu zakupiono łącznie  60 nowości wydawniczych, 62 lektury i pozostałe książki z beletrystyki  z przeznaczeniem na uzupełnienie księgozbioru biblioteki.
Przy zakupie książek zasięgnięto opinii Rady Rodziców, Samorządu Szkolnego oraz uczniów.  Przeprowadzono rozmowy z uczniami szkoły, której celem było zebranie informacji, jakie książki powinny zostać zakupione oraz w jakich wydarzeniach czytelniczych uczniowie chętnie wzięliby udział.

Księgozbiór biblioteki został wzbogacony w literaturę ( 184 woluminy):
Przykłady zakupionych nowości najczęściej wypożyczanych z biblioteki :

H.Webb
książki z cyklu Zaopiekuj się mną
W. Widmark - książki z serii Biuro Detektywistyczne Lassego i Mai
A.Stelmaszyk - książki z serii Kroniki Archeo
A. Griffiths
książki z serii ....piętrowy domek na drzewie
C. Cassidy
książki z serii  Bombonierki
B. Mull
Baśniobór

W ramach realizacji zadań zaplanowanych w programie odbyły się konkursy, imprezy, akcje, projekty klasowe i szkolne  itp.
Odbyło się pasowanie na czytelnika, w którym udział wzięli pierwszoklasiści. Nasi uczniowie zapoznali się z zasadami obowiązującymi w bibliotece, odgadywali zagadki związane z bajkami i baśniami oraz wygłosili przysięgę wzorowego czytelnika. Następnie wypożyczyli swoją pierwszą książkę i stali się pełnoprawnymi czytelnikami szkolnej biblioteki:)
Aby urozmaicić ofertę biblioteki korzystając z usług Księgarni i Hurtowni Taniej książki w Tuliszkowie jak co roku w grudniu zorganizowano kiermasz czytelniczy na którym zaprezentowana została bogata oferta. Kiermasz cieszył się dużym powodzeniem.
"Czytające środy"  W każdą środę na długiej przerwie uczniowie mają możliwość przyjść i poczytać w bibliotece fragmenty książek, zwłaszcza nowości.
Jeden raz w miesiącu w ramach akcji szkolnej "Ja czytam
przeczytaj i Ty" uczniowie zachecają innych do czytania książek, które ich zainteresowały. Wykonana jest i aktualizowana wystawa na powyższy temat.
W październiku w ramach obchodów Miesiąca Bibliotek Szkolnych odbywały sie pikniki na których czytane były fragmenty książek.
Odbywały się w klasach konkursy pięknego czytania poezji i prozy polskiej.
Uczniowie występowali dla seniorów czytając znane wiersze Brzechwy i Tuwima. Wspomnieniom nie było końca.
Odbywały się zabawy czytenicze w bibliotece
tworzenie haseł promujących bibliotekę szkolną, wykonano prace plastyczne w oparciu o czytane książki.
Opracowano logo biblioteki i papier firmowy.
W klasie 4 przeprowadzona została lekcja wychowawcza " Czytam bo warto"
Na zebraniu z rodzicami odbyła się pedagogizacja uwzględniająca tematykę wpływu czytania na rozwój dzieci i młodzieży oraz zalety czytania książek.
Odbył się konkurs na zakładkę do książki.
Zorganizowana została akcja szkolna zbierania książek do biblioteki szkolnej "Zimowe książkobranie"
Odbywały się wycieczki do kina i naspektakle teatralne ekranizujące znane tytuły:
Czerwony Kapturek
Balladyna
Mity greckie
Chłopcy z Placu Broni
Królowa Śniegu
Uczniowie uczestniczyli w zajęciach organizowanych przez Bibliotekę Publiczną w Sycowie.
Odbywały się lekcje biblioteczne.
Klasa 4 opracowała projekt "Wiem co jem- jak zdrowo się odżywiać, diety?" Wyszukiwanie książek, artykułów na temat, wykonanie gazetki na korytarzu.
WNIOSKI

Wzbogacenie biblioteki o ciekawe książki spowodowało wyraxnie zwiększenie zainteresowania książką i bibliteką.
Ciekawy księgozbiór pozwala uczniom miło spędzac czas na przerwach, dostarcza radosnych emocji, wielu wrazeń,rozbudza zainteresowania.
Szkoła aktywnie włączyła się w NPRCz i jest otwarta na udział w podobnych zadaniach w przyszłosci.

 
Wróć do spisu treści | Wróć do menu głównego