Spotkanie z grupą studentów wydziału architektury z Uniwersytetu w Aachen - Szkoła Podstawowa w Stradomi Wierzchniej

Idź do spisu treści

Menu główne:

Spotkanie z grupą studentów wydziału architektury z Uniwersytetu w Aachen

Wydarzenia 2022/2023

Dzisiaj uczniowie klasy 6 i 7 uczestniczyli w spotkaniu z grupą studentów wydziału architektury z Uniwersytetu w Aachen (Rheinisch-Westfälische Technische Hochschule in Aachen), z prof. Christianem Raabe, pracownikiem naukowym p. Stefanie Kerner oraz p. Thomasem Krüger z Ticket B (Architekturführungen).

Wśród studentów był także obecny potomek dawnych właścicieli stradomskiego pałacu - Leo von Reinersdorff-Paczensky und Tenczin, który był inicjatorem wyjazdu studentów.
Podczas wizyty Leo von Reinersdorff-Paczensky und Tenczin oprowadził grupę studencką po dawnym majątku swoich przodków, opowiadając ciekawą historię rodu. Następnie studenci fotografowali ruiny pałacu. Przyszli architekci w ramach ćwiczeń, wykonają projekty odbudowy pałacu, uwzględniając w nich ewentualne możliwości wykorzystania obiektu na cele turystyczne i komercyjne.

Następnie nasi goście udali się do świetlicy wiejskiej, gdzie posilili się pysznym bigosem, przygotowanym przez Panie z Koła Gospodyń Wiejskich. Po obfitym posiłku studenci przeprowadzili wywiady z zaproszonymi mieszkańcami Stradomi Wierzchniej: p. Marią Strug, p. Marią Staś, p. Alfredem Bösslerem - na temat historii stradomskiego pałacu po 1945 r. W spotkaniu uczestniczył także radny i sołtys Stradomi Wierzchniej - p. Marian Lempert oraz ks. proboszcz Damian Marynowski.

Nasi goście obiecali nam powrócić do nas z gotowymi projektami odbudowy pałacu, które zaprezentujemy wszystkim mieszkańcom wsi na specjalnie zorganizowanej wystawie.

Serdecznie dziękujemy za pomoc w zorganizowaniu spotkania w świetlicy wiejskiej i przygotowaniu posiłku Paniom z Koła Gospodyń Wiejskich w Stradomi Wierzchniej: p. Iwonie Węglarz, p. Małgorzacie Domal-Kowalskiej, p. Grażynie Wieczerzak, p. Paulinie Midek, p. Agnieszce Węglarz. Nasze podziękowania kierujemy również do sołtysa i radnego p. Mariana Lemperta. Dziękujemy także p. Marii Strug, p. Marii Staś i p. Alfredowi Bösslerowi za przybycie na spotkanie i podzielenie się cennymi informacjami o powojennej historii pałacu.

 
Wróć do spisu treści | Wróć do menu głównego