Eksperymenty z wodą - Szkoła Podstawowa w Stradomi Wierzchniej

Idź do spisu treści

Menu główne:

Eksperymenty z wodą

Klasa 0 > Wydarzenia 2016/2017

"Woda niezwykła ciecz – eksperymenty z wodą"


W pierwszych dniach marca  uczniowie klasy 0 zgłębiali  się w tajniki wody. Dzieci z dużym zainteresowaniem obserwowały oraz samodzielnie wykonywały doświadczenia                                   i eksperymenty, które pozwoliły im na poznanie stanów skupienia wody i ich właściwości.
Podczas zabaw badawczych zastanawialiśmy, jakie substancje rozpuszczą się w wodzie. Mieliśmy do dyspozycji sól, cukier, olej, mąkę i kawę. Po wrzuceniu ich do wody                            i zamieszaniu odkryliśmy, że sól i cukier rozpuszczą się, a pozostałe osiądą na dnie. Dlaczego? Bo cząsteczki wody wnikają pomiędzy cząsteczki cukru lub soli. Cząsteczki wody nie mogą natomiast przeniknąć pomiędzy pozostałe substancje. Tworzą zawiesinę, której drobiny osadzają się na dnie pod wpływem siły grawitacji.
Podczas drugiego doświadczenia sprawdzaliśmy, gdzie szybciej substancje się rozpuszczają  – w ciepłej, czy zimnej wodzie? Zauważyliśmy, że z ciepłą wodą stało się to szybciej. Dlaczego? Bo w zimnej wodzie cząsteczki poruszają się dużo wolniej niż w gorącej.
Podczas trzeciego doświadczenia sprawdzaliśmy co tonie, a co pływa.
Podczas różnych zabaw i zajęć dzieci dowiedziały się, jak ogromne znaczenie ma woda w przyrodzie. Doświadczenia przyczyniły się do podjęcia działań związanych z oszczędzaniem wody nie tylko w szkole, ale i w domu. Dzieci zachęcały domowników do oszczędnego gospodarowania wodą poprzez zwracanie uwagi na umiejętne wykorzystanie jej podczas mycia naczyń, mycia zębów czy kąpieli. Zabawy z wodą bardzo podobały się wszystkim małym odkrywcom.
Dzięki zabawom badawczym poznajemy pierwsze prawa fizyczne, odkrywamy pierwsze zasady chemiczne, rozbudzamy dociekliwość poznawczą i świetnie się bawimy.

 
Wróć do spisu treści | Wróć do menu głównego